تکنولوژی

نکات مهم برای نگهداری و افزایش طول عمر ویدئو پروژکتور

نکات مهم برای نگهداری و افزایش طول عمر ویدئو پروژکتور

برای نگهداری و افزایش طول عمر ویدئو پروژکتور چه باید کرد؟

ویدئو پروژکتور از وسایل بسیار حساسی هستند که مانند همه وسایل برقی نیاز به نگهداری های خاص برای افزایش طول عمر و بازدهی مناسب دارند. نگهداری از ویدیو پروژکتور اگر بر طبق دستور العمل های ارائه شده از سمت کمپانی سازنده انجام شود، اضافه بر اینکه باعث بیشتر شدن طول عمر محصول می شود عملکرد آن را نیز بهبود خواهد بخشید. شرکت های سازنده معمولا دستور العمل های متفاوتی برای نگهداری از محصولات خود دارند اما به شکل کلی یک  مجموعه استاندارد عمومی وجود دارد که اجازه می دهد برای تمامی دستگاه ها استفاده کرد. انجام دادن این دستور العمل ها در حین کار با ویدئوپروژکتور تاثیر بسزایی در طول عمر این دستگاه ها خواهد داشت. در این مقاله سعی داریم تا نکات مهم نگهداری پروژکتور را برای شما ارئه کنیم.

نکات مهم نگهداری و افزایش طول عمر پروژکتور

در ابتدا توجه داشته باشید که اولویت اول برای اعمال دستور العمل های نگه داری از هر محصولی با مطالب ارائه شده در دفترچه راهنمای محصول است. معمولا هر پروژکتو دارای یک دفترچه راهنما و یا یک سی دی است که شامل نکات مهم در مورد شیوه درست راه اندازی پروژکتور و نحوه نگهداری آن است. حتما پیش از راه اندازی پروژکتور سعی کنید وقتی را اختصاص به خواندن جزئیات این دفترچه کنید، آشنا شدن با این دفترچه و ویژگی های دستگاه این امکان را به شما می دهد که بگویید چه وقت چیزی اشتباه است و سریع تر قبل از اینکه مشکلی برای دستگاه ایجاد شود آن را رفع کنید.

ما در این مقاله قصد داریم نکات پر اهمیت برای نگهداری از پروژکتور که میتواند شامل مواردی همچون انتخاب موقعیت مناسب، تمیز کردن لنز، نگهداری از لامپ و تمیز کردن فلترها است را برای شما شرح دهیم.

نکات مهم برای نگه داری و افزایش طول عمر پروژکتور

انتخاب محل صحیح قرار گیری ویدئو پروژکتور

انتخاب درست مکان پروژکتور مهمترین اصل برای نگهداری از آن است. عموما پروژکتورها بایستی حداقل ۶۰ سانتیمتر فاصله در اطراف خود برای تهویه هوا داشته باشند که اگر این فاصله رعایت نشود پروژکتور در طول مدت آسیب بسیاری ببیند. نکته مهم بعدی که باید به آن توجه داشته باشید دمای محلی که پروژکتور در آن قرار دارد بایستی بیشتر از چهار درجه و کمتر از سی درجه باشد. در هنگام نصب دستگاه حتما به نکات زیر توجه داشته باشید:

  • نصب پروژکتور در مکانی که کمتر در معرض دود و گرد و غبار می باشد.
  • نصب پروژکتور در محیط با رطوبت کم
  • تمیز کردن دائم دستگاه

همچنین توجه داشته باشید که اگر می خواهید پروژکتور را به سقف نصب کنید اطمینان حاصل کنید که پروژکتور به طور مستقیم در مسیر دریچه تهویه نباشد. این مساله علاوه بر قرار گرفتن در مسیر گرد و غبار میتواند شوک های حرارتی مختلفی به دستگاه وارد کند.

نکات مهم برای نگهداری و افزایش طول عمر ویدئو پروژکتور

تمیز کردن ویدئو پروژکتور

دومین اصل از نکات مهم نگهداری و افزایش طول عمر پروژکتور رعایت دستور العمل ها در موقع تمیز کردن لنز دستگاه است. به یاد داشته باشید که لنز یکی از مهمترین بخش های هر پروژکتوری است و بایستی به صورت ماهانه تمیز شود تا بهترین کیفیت را ارئه دهد. برای تمیز کردن لنز بهتر است از یک  دستمال مناسب پارچه استفاده کنید که هیچ گونه پرز نداشته باشد. برای خیس کردن دستمال میتوانید از الکل ایزوپروپیل استفاده کنید. توجه کنید که برای تمیز کردن لنز از پاک کننده ها یا مواد شوینده معمولی استفاده نکنید چون باعث اسیب به لنز و دستگاه آسیب میشود. نکات دیگری نیز در مورد تمیز کردن لنز وجود دارد که در ادامه شرح میدهیم.

  • به هیچ .جه برای تمیز کردن لنز از دستمال کاغذی استفاده نکنید. دستمال کاغذی به علت فیبرهای موجود در آن باعث آسیب به لنز می شود.
  • از پاک کردن بیش از حد لنز اجتناب کنید.
  • پاک کننده را ابتدا بر روی پارچه قرار داده و مستقیم به لنز نپاشید.

نکات مهم نگهداری پروژکتور در نگهداری لامپ تصویر ویدئو پروژکتور

سومین نکته مهم برای نگهداری ویدئو پروژکتور توجه به لامپ آن است. لامپ در واقع از مهم ترین و البته گران ترین قطعات دستگاه است. لامپ تنها قطعه پروژکتور است که کاربران در مدت زمان استفاده از آن ممکن است مجبور به تعویض آن شوند. یکی از نکات مهم برای افزایش طول عمر دستگاه این است که بلافاصله بعد از استفاده از دستگاه و خاموش شدن لامپ، آن را از پریز برق جدا نکنید. این کار به این علت است که پروژکتور برای خنک شدن نیاز به فن های خود دارد. با کشیدن دستگاه از برق فن ها از کار افتاده و دستگاه نمیتواند به خوبی خنک شود. داغی بیش از حد لامپ در بعضی موارد حتی باعث سوختن ناگهانی لامپ میگردد. نکات زور می تواند باعث افزایش عمر لامپ گردد.

  • پروژکتور را بیشتر در حالت اکو استفاده کنید. در این وضعیت لامپ دستگاه  با شدت روشنایی کمتر اما با مدت زمان بیشتری کار می کند.
  • عدم جابه جایی و انتقال دستگاه در زمان داغ بودن
  • از خاموش و روشن کردن مداوم پروژکتور خودداری فرمایید. 

جابجایی ویدئو پروژکتور

نکته بعدی مربوط به حمل و نقل دستگاه است. توجه داشته باشید که زمانی که پروژکتور روشن است به هیچ وجه اقدام به جا به جایی دستگاه نکنید. همچنین در هنگام خاموش بودن دستگاه مراقب باشید تا هیچ ضربه فیزیکی به دستگاه وارد نشود. هم چنین، قبل از قرار دادن پروژکتور در کیف، از سرد بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید. بسته بندی اصلی پروژکتور ها ، دارای فوم های محافظی است که برای جلوگیری از ضربه خوردن در هنگام حمل و نقل ضروری است و دقیقا به شکل و اندازه پروژکتور است .

نکات مهم برای نگهداری و افزایش طول عمر ویدئو پروژکتور

فروشگاه ویلو با ارئه انواع ویدوئو پروژکتور و کالاهای دیجیتال در خدمت کاربران گرامی است. شما می توانید برای بهره مندی از پشتیبانی فنی و همچنین راهنمایی بیشتر با همکاران ما در بخش فروش و پشتیبانی فروشگاه ویلو تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *